Teamontwikkeling

Abel Kruisdijk – Senior kwaliteitsmanager ING

Abel Kruisdijk is kwaliteitsmanager bij ING, iemand met sowieso een ruime ervaring in het bankwezen. In zijn functie helpt hij adviseurs met bijvoorbeeld het bepalen van de kwaliteit op verschillende beleggingsadviezen en coacht hij hen op inhoud van hun dossiers. Nu was het voor zowel het team van Abel als voor hemzelf, tijd om zelf gecoacht te worden. Dat gebeurde door middel van een teamontwikkelingstraject én een DISC-training bij Sandra Kok.

Abel: ‘Ons team bestaat uit drie verschillende teams die met elkaar samengegaan zijn. Dat had tot gevolg dat we elkaar op persoonlijk vlak niet zo goed kenden, maar ook op werkgebied waren er andere gedragsvoorkeuren of werkwijzen. Om elkaars gedragsvoorkeuren en drijfveren te leren kennen, en zodoende ook meer uit het totale team te halen, opperden wij het idee van teamcoaching. Die hebben gevolgd bij Sandra Kok. Sandra begon met een persoonlijke DISC-coaching voor ieder teamlid. Bijzonder interessant om te achterhalen wat je eigen gedragsvoorkeuren zijn, en die van je directe collega’s. Zo heeft o.a. iemand met een meer ‘blauwe’ voorkeursstijl meer behoefte aan duidelijke afspraken, en kun je iemand met meer ‘rood’ het beste benaderen door middel van de juiste vragen stellen en op hoofdlijnen blijven. Dat te weten geeft meer begrip en je hebt direct tools in handen over hoe om te gaan met de gedragsvoorkeuren van je teamleden.’

Sheep-dog experience
‘Vervolgens namen wij met elkaar deel aan een Sheep-dog experience met, jawel, schapen. Daarbij kregen we verschillende opdrachten, die wij vervolgens moesten uitvoeren met de schapen. Bizar hoe dieren reageren, en tegelijk ook heel helder: ben jij niet duidelijk, dan lopen de schapen ook alle kanten op. Dit gaf heel snel inzicht in het op verschillende manieren geven van opdrachten, zonder dat je daarbij enorm directief hoeft te zijn. Je leert dus niet alleen het helder doorgeven van je opdracht, maar ook: wie in de groep pakt welke rol en hoe ben je zo duidelijk mogelijk in je communicatie.’

Eye-opener
‘Wat voor mij uit deze sessies vooral een eye-opener was, was ook welke grote rol je non-verbale communicatie speelt in de interactie met anderen. Dus niet alleen wat je zegt, maar ook hoe en welke houding je daar, bewust of onbewust, bij gebruikt. Wat mij erg helpt in de dagelijkse praktijk, is dat ik nu steeds meer bewust bekwaam aan het worden ben. Het blijft een dagelijkse oefening, maar het verbinding maken met collega’s met een ander profiel, of het aankaarten van een dilemma bij collega’s met een ander profiel dan het mijne, dat vraagt om aandacht, om voorbereiding, om het je bewust blijven van je eigen voorkeuren en valkuilen. De hand-out die we daarvoor hebben gekregen van Sandra, pak ik er zeker nog weleens bij.’

‘Ik zie ook dat ons team effectiever is geworden. We kennen elkaar beter, en weten ook beter wie we op welke projecten het beste kunnen inzetten. Deze bewustwording werkt twee kanten op, want doordat anderen mijn profiel nu beter kennen, word ik weer meer uitgenodigd om samen te werken bij projecten die beter bij mij passen. Onze teamcoaching hebben wij afgesloten, maar we hebben wel besproken dat nieuwe collega’s binnen ons team de coaching bij Sandra ook doorlopen. Dat geeft helderheid en het versterkt ons team.’

Inzicht zonder handeling is geen verandering
‘Sandra vind ik zowel een prettige persoon, als een fijne coach. Zij kan heel goed op neutrale wijze vertellen wat zij ziet en vervolgens oproepen tot actie. ‘Inzicht zonder handeling is geen verandering’ is haar motto en dat is heel helder. Zo werkt ze ook. Ze houdt oog voor de hele club, maar ook voor ieder individu daarin. De kern waar jouw coaching om draait, pakt ze in iedere sessie weer even op.

Als ik Sandra in een paar woorden zou moeten omschrijven, dan is het voor mij vooral dat ze goed is in wat ze doet. En ze vindt het ook leuk, dat straalt ze uit en dat motiveert absoluut. Een enthousiaste en goede coach, dat werkt enorm aanstekelijk!’